FACTOID # 13: New York has America's lowest percentage of residents who are veterans.
 
 Home   Encyclopedia   Statistics   States A-Z   Flags   Maps   FAQ   About 
   
 
WHAT'S NEW
 

SEARCH ALL

FACTS & STATISTICS    Advanced view

Search encyclopedia, statistics and forums:

 

 

(* = Graphable)

 

 


Encyclopedia > Bulgarian conjugation

This is a paradigm of Bulgarian verbs, that is, a set of conjugation tables for the model regular verbs and for most irregular verbs. It has been suggested that Verbal agreement be merged into this article or section. ... In linguistics, conjugation is the creation of derived forms of a verb from its principal parts by inflection (regular alteration according to rules of grammar). ... A regular verb is a verb whose conjugation can be predicted given a few verb forms (principal parts) and a few rules. ... It has been suggested that Regular verb be merged into this article or section. ...


The tables include only the simple tenses. The compound tenses and the renarrative forms can be easily put together by using the appropriate tense of съм + past active aorist/imperfect participle, ща + да + present tense or the constructions ще/няма да/нямаше да + present tense (see the main article for more information). Grammatical tense is a way languages express the time at which an event described by a sentence occurs. ...


The pronouns аз, ти, той, ние, вие and те are used to symbolise the three persons and two numbers. Note, however, that Bulgarian is a pro-drop language and so it is the norm to omit subject pronouns when not needed for contrast or emphasis. Note also that the subject, if specified, can easily be something other than these pronouns. For example, instead of той, we can have тя, то, or a noun phrase. Instead of ние, we can have ти и аз, той и аз etc., or a noun phrase that includes the speaker. The same comments hold for вие and те. A pro-drop language (from pronoun-dropping) is a language where pronouns can be deleted when they are in some sense pragmatically inferable (the precise conditions vary from language to language, and can be quite intricate). ...


A verb's conjugation is determined by its third-person singular present tense form, so in this article this form will be called "conjugation determiner". The stress is also a very important factor in the conjugation. Most of the verbs given here are imperfective and transitive, because perfective and intransitive verbs lack some forms. In linguistics, conjugation is the creation of derived forms of a verb from its principal parts by inflection (regular alteration according to rules of grammar). ... In linguistics, stress is the relative emphasis that may be given to certain syllables in a word. ... Bulgarian verbs are the most complicated part of Bulgarian grammar. ... A transitive verb is a verb that requires both a subject and one or more objects. ... Bulgarian verbs are the most complicated part of Bulgarian grammar. ... An intransitive verb is a verb that has only one argument, that is, a verb with valency equal to one. ...


In the following verb forms, the part coloured in black is the conjugation determiner or what remains from it, the part coloured in red is an ending attached to the conjugation determiner, the part coloured in blue is any stem change in the conjugation determiner.

Contents

First conjugation verbs

Type Conjugation
determiner
1st крадѐ
четѐ
пасѐ
2nd печѐ
сечѐ
3rd влѐзе
4th гребѐ
гризѐ
зовѐ
5th вре
6th берѐ
7th ма̀же
блѝже
8th лъ̀же
стрѝже
стъ̀рже
9th дъ̀вче
10th пѝше
12th дѐбне
13th наѐме
14th пѝе
чу̀е
15th живѐе
възмъжѐе
закопчѐе
вършѐе
16th играа̀е
ва̀е
  • 1st type: -дѐ, -тѐ and -сѐ verbs:
    • Subtype A: -дѐ and -тѐ verbs — крадѐ (to steal), четѐ (to read);
    • Subtype B: -сѐ verbs — пасѐ (to graze, to pasture).
  • 2nd type: -ечѐ verbs:
    • Subtype A includes the verbs:
      • пека/пече (to bake, to roast) and its derivativesдопека, запека, изпека, напека, опека, подпека, понапека, поопека, попека, препека, припека, спека, etc.
      • река/рече (to say, to tell) and its derivativesврека, дорека, зарека, изрека, нарека, обрека, отрека, порека, предрека, самоотрека, etc.
      • тека/тече (to flow) and its derivativesвтека, дотека, завтека, затека, изтека, натека, отека, оттека, поотека, потека, притека, произтека, протека, разтека, самоотрека, стека, etc.
    • Subtype B includes the verbs:
      • сека/сече (to cut, to chop) and its derivativesвсека, доизсека, досека, засека, изпосека, изсека, насека, обсека, осека, отсека, подсека, позасека, поизсека, понасека, поосека, попресека, поразсека, посека, пресека, просека, разсека, съсека, etc.
      • verbs ending in -лека/лечевлека, въвлека, довлека, завлека, извлека, навлека, наоблека, облека, отвлека, повлека, пооблека, поувлека, преоблека, привлека, провлека, развлека, разоблека, разсъблека, свлека, съблека, увлека, etc.
  • 3rd type: -лѐзе verbs — влѐзе (to enter). This type consists solely of perfective and intransitive verbs and such verbs have no adverbial, present active or past passive participles, and no verbal nouns.
  • 4th type: -бѐ, -зѐ and -вѐ verbs — гребѐ (to row), гризѐ (to gnaw), зовѐ (to call);
  • 5th type: verbs ending in a consonant + -рѐ — вре (to thrust).
  • 6th type: -ерѐ verbs — берѐ (to pick, to gather);
  • 7th type: -а̀же and -ѝже verbs — ма̀же (to spread), блѝже (to lick). This type excludes the verb стрижа and its derivatives, but includes вържа/върже (вързах) and its derivativesдовържа, завържа, извържа, навържа, обвържа, овържа, отвържа, подвържа, позавържа, понавържа, попривържа, поразвържа, превържа, привържа, развържа, свържа, увържа;
  • 8th type. This type includes the verbs:
    • лъ̀жа/лъ̀же (to tell a lie) and its derivativesзалъжа, излъжа, подлъжа, полъжа, послъжа, прелъжа, прилъжа, самозалъжа, самоизлъжа, слъжа.
    • стрѝжа/стрѝже (to cut, to shear) and its derivativesизстрижа, настрижа, острижа, подстрижа, поострижа.
    • стъ̀ржа/стъ̀рже (to scrape) and its derivativesзастържа, изстържа, настържа, остържа, поостържа, престържа.
  • 9th type: -че verbs — дъ̀вче (to chew).
  • 10th type: -ше verbs — пѝше (to write).
  • 11th type: -не verbs — дѐбне (to stalk).
  • 12th type: -ме verbs — наѐме (to hire). This type consists solely of perfective verbs and such verbs have no adverbial or present active participles and no verbal noun.
  • 13th type: -пе and бе verbs — къ̀пе (to bath), ску̀бе (to pluck).
  • 14th type: -ѝе and у̀е verbs — пѝе (to drink), чу̀е (to hear).
  • 15th type: -ѐе verbs:
    • Sybtype A: verbs ending in a consonant different from ж, ч and ш + -ѐе — живѐе;
    • Subtype B: -жѐе, -чѐе and -шѐе verbs — възмъжѐе (to grow into a man), закопчѐе (to button), вършѐе (to thresh).
  • 16th type: -а̀е verbs. These verbs are a bit irregular because they are divided into two subtypes, but it's impossible to guess to which subtype a verb belongs (although the majority belongs to the first one):
    • Subtype A: играа̀е (to play);
    • Subtype B: ва̀е (to sculpture, to chisel).
Non-finite, invariable
Adverbial participle same for all types четѐйки
пѝейки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def.
subject form
def.
object form
indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle 1st, 4rd - 6th четя̀щ
беря̀щ
четя̀щият
беря̀щият
четя̀щия
беря̀щия
четя̀ща
беря̀ща
четя̀щата
беря̀щата
четя̀що
беря̀що
четя̀щото
беря̀щото
четя̀щи
беря̀щи
четя̀щите
беря̀щите
2nd печа̀щ печа̀щият печа̀щия печа̀ща печа̀щата печа̀що печа̀щото печа̀щи печа̀щите
7th - 11th, 13th - 16th пѝшещ
пѝещ
пѝшещият
пѝещият
пѝшещия
пѝещия
пѝшеща
пѝеща
пѝшещата
пѝещата
пѝшещо
пѝещо
пѝшещото
пѝещото
пѝшещи
пѝещи
пѝшещите
пѝещите
Past active
aorist
participle
1st Subtype A чел чѐлият чѐлия чѐла чѐлата чѐло чѐлото чѐли чѐлите
Subtype B па̀съл па̀слият па̀слия па̀сла па̀слата па̀сло па̀слото па̀сли па̀слите
2nd Subtype A пѐкъл пѐклият
сѐклият
пѐклия
сѐклия
пѐкла пѐклата пѐкло пѐклото пѐкли
сѐкли
пѐклите
сѐклите
Subtype B ся̀къл ся̀кла ся̀клата ся̀кло ся̀клото
3rd вля̀зъл влѐзлият влѐзлия вля̀зла вля̀злата вля̀зло вля̀злото влѐзли влѐзлите
4th, 11th and 13th грѐбал
дѐбнал
грѐбалият
дѐбналият
грѐбалия
дѐбналия
грѐбала
дѐбнала
грѐбалата
дѐбналата
грѐбало
дѐбнало
грѐбалото
дѐбналото
грѐбали
дѐбнали
грѐбалите
дѐбналите
5th врял врѐлият врѐлия вря̀ла вря̀лата вря̀ло вря̀лото врѐли врѐлите
6th брал бра̀лият бра̀лия бра̀ла бра̀лата бра̀ло бра̀лото бра̀ли бра̀лите
7th ма̀зал ма̀залият ма̀залия ма̀зала ма̀залата ма̀зало ма̀залото ма̀зали ма̀залите
8th лъ̀гал лъ̀галият лъ̀галия лъ̀гала лъ̀галата лъ̀гало лъ̀галото лъ̀гали лъ̀галите
9th дъ̀вкал дъ̀вкалият дъ̀вкалия дъ̀вкала дъ̀вкалата дъ̀вкало дъ̀вкалото дъ̀вкали дъ̀вкалите
10th пѝсал пѝсалият пѝсалия пѝсала пѝсалата пѝсало пѝсалото пѝсали пѝсалите
12th наѐл наѐлият наѐлия наѐла наѐлата наѐло наѐлото наѐли наѐлите
14th пил пѝлият пѝлия пѝла пѝлата пѝло пѝлото пѝли пѝлите
15th Subtype A живя̀л живѐлият живѐлия живя̀ла живя̀лата живя̀ло живя̀лото живѐли живѐлите
Subtype B върша̀л върша̀лият върша̀лия върша̀ла върша̀лата върша̀ло върша̀лото върша̀ли върша̀лите
16th Subtype A игра̀л игра̀лият игра̀лия игра̀ла игра̀лата игра̀ло игра̀лото игра̀ли игра̀лите
Subtype B ва̀ял ва̀ялият ва̀ялия ва̀яла ва̀ялата ва̀яло ва̀ялото ва̀яли ва̀ялите
Past active imperfect
participle
1st, 4th - 6th четя̀л
беря̀л
четѐлият
берѐлият
четѐлия
берѐлия
четя̀ла
беря̀ла
четя̀лата
беря̀лата
четя̀ло
беря̀ло
четя̀лото
беря̀лото
четѐли
берѐли
четѐлите
берѐлите
2nd печа̀л печа̀лият печа̀лия печа̀ла печа̀лата печа̀ло печа̀лото печа̀ли печа̀лите
3rd, 7th - 16th пѝшел
пѝел
пѝшелият
пѝелият
пѝшелия
пѝелия
пѝшела
пѝела
пѝшелата
пѝелата
пѝшело
пѝело
пѝшелото
пѝелото
пѝшели
пѝели
пѝшелите
пѝелите
Past passive participle 1st and 2nd чѐтен
пѐчен
чѐтеният
пѐченият
чѐтения
пѐчения
чѐтена
пѐчена
чѐтената
пѐчената
чѐтено
пѐчено
чѐтеното
пѐченото
чѐтени
пѐчени
чѐтените
пѐчените
4th and 13th грѐбан
къ̀пан
грѐбаният
къ̀паният
грѐбания
къ̀пания
грѐбана
къ̀пана
грѐбаната
къ̀паната
грѐбано
къ̀пано
грѐбаното
къ̀паното
грѐбани
къ̀пани
грѐбаните
къ̀паните
5th врян вря̀ният вря̀ния вря̀на вря̀ната вря̀но вря̀ното врѐни врѐните
6th бран бра̀ният бра̀ния бра̀на бра̀ната бра̀но бра̀ното бра̀ни бра̀ните
7th ма̀зан ма̀заният ма̀зания ма̀зана ма̀заната ма̀зано ма̀заното ма̀зани ма̀заните
8th лъ̀ган лъ̀ганият лъ̀гания лъ̀гана лъ̀ганата лъ̀гано лъ̀ганото лъ̀гани лъ̀ганите
9th дъ̀вкан дъ̀вканият дъ̀вкания дъ̀вкана дъ̀вканата дъ̀вкано дъ̀вканото дъ̀вкани дъ̀вканите
10th пѝсан пѝсаният пѝсания пѝсана пѝсаната пѝсано пѝсаното пѝсани пѝсаните
11th дѐбнат дѐбнатият дѐбнатия дѐбната дѐбнатата дѐбнато дѐбнатото дѐбнати дѐбнатите
12th наѐт наѐтият наѐтия наѐта наѐтата наѐто наѐтото наѐти наѐтите
14th пит пѝтият пѝтия пѝта пѝтата пѝто пѝтото пѝти пѝтите
15th Subtype A живя̀н живя̀ният живя̀ния живя̀на живя̀ната живя̀но живя̀ното живѐни живѐните
Subtype B върша̀н върша̀ният върша̀ния върша̀на върша̀ната върша̀но върша̀ното върша̀ни върша̀ните
16th Subtype A игра̀н игра̀ният игра̀ния игра̀на игра̀ната игра̀но игра̀ното игра̀ни игра̀ните
Subtype B ва̀ян ва̀яният ва̀яния ва̀яна ва̀яната ва̀яно ва̀яното ва̀яни ва̀яните
Verbal noun†† 1st and 2nd чѐтене
пѐчене
чѐтенето
пѐченето
чѐтения
пѐчения
чѐтенията
пѐченията
4th and 13th грѐбане
къ̀пане
грѐбането
къ̀пането
грѐбания
къ̀пания
грѐбанията
къ̀панията
5th, 9th, 11th, 14th and 15th дъ̀вчене
пѝене
дъ̀вченето
пѝенето
дъ̀вчения
пѝения
дъ̀вченията
пѝенията
6th бранѐ бранѐто бра̀ния бра̀нията
7th ма̀зане ма̀зането ма̀зания ма̀занията
8th лъ̀гане лъ̀гането лъ̀гания лъ̀ганията
10th пѝсане пѝсането пѝсания пѝсанията
16th Subtype A игра̀не игра̀нето игра̀ния игра̀нията
Subtype B ва̀яне ва̀янето ва̀яния ва̀янията
Indicative аз ти той ние вие те
Present 1st, 4th - 12th чета̀
пѝша
четѐш
пѝшеш
печѐш
влѐзеш
къ̀пеш
пѝеш
четѐ
пѝше
печѐ
влѐзе
къ̀пе
пѝе
четѐм
пѝшем
печѐм
влѐзем
къ̀пем
пѝем
четѐте
пѝшете
печѐте
влѐзете
къ̀пете
пѝете
чета̀т
пѝшат
2nd пека̀ пека̀т
3rd вля̀за вля̀зат
13th - 16th къ̀пя
пѝя
къ̀пят
пѝят
Past imperfect 1st, 4th - 6th четя̀х
беря̀х
четѐше
берѐше
печѐше
пѝшеше
пѝеше
четѐше
берѐше
печѐше
пѝшеше
пѝеше
четя̀хме
беря̀хме
четя̀хте
беря̀хте
четя̀ха
беря̀ха
2nd печа̀х печа̀хме печа̀хте печа̀ха
3rd, 7th - 16th пѝшех
пѝех
пѝшехме
пѝехме
пѝшехте
пѝехте
пѝшеха
пѝеха
Past aorist 1st чѐтох чѐте
пѐче
сѐче
влѐзе
чѐте
пѐче
сѐче
влѐзе
чѐтохме чѐтохте чѐтоха
2nd Subtype A пѐкох пѐкохме пѐкохте пѐкоха
Subtype B ся̀кох ся̀кохме ся̀кохте ся̀коха
3rd вля̀зох вля̀зохме вля̀зохте вля̀зоха
4th, 11th and 13th грѐбах
дѐбнах
грѐба
дѐбна
грѐба
дѐбна
грѐбахме
дѐбнахме
грѐбахте
дѐбнахте
грѐбаха
дѐбнаха
5th врях вря вря вря̀хме вря̀хте вря̀ха
6th брах бра бра бра̀хме бра̀хте бра̀ха
7th ма̀зах ма̀за ма̀за ма̀захме ма̀захте ма̀заха
8th лъ̀гах лъ̀га лъ̀га лъ̀гахме лъ̀гахте лъ̀гаха
9th дъ̀вках дъ̀вка дъ̀вка дъ̀вкахме дъ̀вкахте дъ̀вкаха
10th пѝсах пѝса пѝса пѝсахме пѝсахте пѝсаха
12th наѐх наѐ наѐ наѐхме наѐхте наѐха
14th пих пи пи пѝхме пѝхте пѝха
15th Subtype A живя̀х живя̀ живя̀ живя̀хме живя̀хте живя̀ха
Subtype B върша̀х върша̀ върша̀ върша̀хме върша̀хте върша̀ха
16th Subtype A игра̀х игра̀ игра̀ игра̀хме игра̀хте игра̀ха
Subtype B ва̀ях ва̀я ва̀я ва̀яхме ва̀яхте ва̀яха
Imperativе   ти     вие  
1st, 2nd, 4th - 13th
  четѝ
пишѝ
    четѐте
пишѐте
 
3rd
влез влѐзте
14th - 16th
пий
игра̀й
пѝйте
игра̀йте

†Some of the verbs from this type form the past passive participle irregularly - with т, insted of н (пят), others have double forms - нагрят and нагрян. In linguistics, derivation is the process of creating new lexemes from other lexemes, for example, by adding a derivational affix. ... In linguistics, derivation is the process of creating new lexemes from other lexemes, for example, by adding a derivational affix. ... In linguistics, derivation is the process of creating new lexemes from other lexemes, for example, by adding a derivational affix. ... In linguistics, derivation is the process of creating new lexemes from other lexemes, for example, by adding a derivational affix. ... Bulgarian verbs are the most complicated part of Bulgarian grammar. ... An intransitive verb is a verb that has only one argument, that is, a verb with valency equal to one. ... In linguistics, derivation is the process of creating new lexemes from other lexemes, for example, by adding a derivational affix. ... In linguistics, derivation is the process of creating new lexemes from other lexemes, for example, by adding a derivational affix. ... In linguistics, derivation is the process of creating new lexemes from other lexemes, for example, by adding a derivational affix. ... In linguistics, derivation is the process of creating new lexemes from other lexemes, for example, by adding a derivational affix. ... In linguistics, derivation is the process of creating new lexemes from other lexemes, for example, by adding a derivational affix. ... Bulgarian verbs are the most complicated part of Bulgarian grammar. ...


††Verbs from types 1, 2, 4, 6, 7, 8, 10, 13 and 16 can form the verbal noun from the imperfect basis, form the aorist basis or from both (it's an inherent characteristic of each verb). Here is given the formation from the aorist basis, because it's more complex. Verbs from types 5, 9, 11, 14 and 15 can form the verbal noun only from the imperfect basis. Bulgarian verbs are the most complicated part of Bulgarian grammar. ... Bulgarian verbs are the most complicated part of Bulgarian grammar. ...


Second conjugation verbs

Type Conjugation
determiner
1st говорѝ
пържѝ
учѝ
вършѝ
2nd делѝ
летѝ
броѝ
таѝ
3rd унижѝ
назначѝ
принадлежѝ
мълчѝ
рушѝ
  • 1st type: -и verbs:
    • Subtype A: verbs ending in a consonant different from ж, ч, ш + -и — говори (to speak);
    • Subtype B: -жи, -чи and -ши verbs — пържи (to fry), учи (to learn), върши (to do).
  • 2nd type: verbs ending in a consonant different from ж, ч, ш + -ѝ, ending in -оѝ and ending in -аѝ. These verbs are divided into three groups, but the rules to witch of the first two groups a verb belongs aren't very strict, so these verbs are a bit irregular:
    • Subtype A includes most transitive verbs, ending in a consonant different from ж, ч, ш + -ѝ, but there are some exceptions — делѝ (to divide);
    • Subtype B includes most intransitive verbs, ending in a consonant different from ж, ч, ш + -ѝ, but there are some exceptions — летѝ (to fly);
    • Subtype C: -оѝ and -аѝ verbs — броѝ (to count), таѝ (to conceal).
  • 3rd type: -жѝ, -чѝ and -шѝ verbs. These verbs are divided into three groups, but the rules to witch of the first two groups a verb belongs aren't very strict, so these verbs are a bit irregular:
    • Subtype A includes most transitive verbs, ending in -жѝ and -чѝ, but there are some exceptions — унижѝ (to humiliate), назначѝ (to appoint);
    • Subtype B includes most intransitive verbs, ending in -жѝ and -чѝ, but there are some exceptions — принадлежѝ (to belong), мълчѝ (to be silent);
    • Subtype C: -шѝ verbs — рушѝ (to destroy).
Non-finite, invariable
Adverbial participle same for all types гово̀рейки
мълчѐйки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def.
subject form
def.
object form
indef. def. indef. def. indef. def.
Present
active participle
1st гово̀рещ гово̀рещият гово̀рещия гово̀реща гово̀рещата гово̀рещо гово̀рещото гово̀рещи гово̀рещите
2nd деля̀щ деля̀щият деля̀щия деля̀ща деля̀щата деля̀що деля̀щото деля̀щи деля̀щите
3rd мълчàщ мълчàщият мълчàщия мълчàща мълчàщата мълчàщо мълчàщото мълчàщи мълчàщите
Past active aorist
participle
2nd Sybtype B летя̀л летѐлият летѐлия летя̀ла летя̀лата летя̀ло летя̀лото летѐли летѐлите
Subtypes A & C делѝл
гово̀рил
унижѝл
делѝлият
гово̀рилият
унижѝлият
делѝлия
гово̀рилия
унижѝлия
делѝла
гово̀рила
унижѝла
делѝлата
гово̀рилата
унижѝлата
делѝло
гово̀рило
унижѝло
делѝлото
гово̀рилото
унижѝлото
делѝли
гово̀рили
унижѝли
делѝлите
гово̀рилите
унижѝлите
1st
3rd Subtypes A & C
Subtype B мълча̀л мълча̀лият мълча̀лия мълча̀ла мълча̀лата мълча̀ло мълча̀лото мълча̀ли мълча̀лите
Past active imperfect participle 1st гово̀рел гово̀релият
делѐлият
гово̀релия
делѐлия
гово̀рела гово̀релата гово̀рело гово̀релото гово̀рели
делѐли
гово̀релите
делѐлите
2nd деля̀л деля̀ла деля̀лата деля̀ло деля̀лото
3rd унижàл унижàлият унижàлия унижàла унижàлата унижàло унижàлото унижàли унижàлите
Past passive participle same for all types гово̀рен
унижѐн
гово̀реният
унижѐния
гово̀рения
унижѐния
гово̀рена
унижѐна
гово̀рената
унижѐната
гово̀рено
унижѐно
гово̀реното
унижѐното
гово̀рени
унижѐни
гово̀рените
унижѐните
Verbal noun 1st, 2nd гово̀рене
летѐне
гово̀ренето
летѐнето
гово̀рения
летѐния
гово̀ренията
летѐнията
3rd мълча̀не мълча̀нето мълча̀ния мълча̀нията
Indicative аз ти той ние вие те
Present 2nd летя̀
гово̀ря
летѝш
гово̀риш
у̀чиш
мълчѝш
летѝ
гово̀ри
у̀чи
мълчѝ
летѝм
гово̀рим
у̀чим
мълчѝм
летѝте
гово̀рите
у̀чите
мълчѝте
летя̀т
гово̀рят
1st Subtype A
Subtype B у̀ча
мълча̀
у̀чат
мълча̀т
3rd
Past
imperfect
1st гово̀рех гово̀реше
делѐше
унижѐше
гово̀реше
делѐше
унижѐше
гово̀рехме гово̀рехте гово̀реха
2nd деля̀х деля̀хме деля̀хте деля̀ха
3rd унижа̀х унижа̀хме унижа̀хте унижа̀ха
Past aorist 2nd Subtype B летя̀х летя̀ летя̀ летя̀хме летя̀хте летя̀ха
Subtypes A & C делѝх
гово̀рих
унижѝх
делѝ
гово̀ри
унижѝ
делѝ
гово̀ри
унижѝ
делѝхме
гово̀рихме
унижѝхме
делѝхте
гово̀рихте
унижѝхте
делѝха
гово̀риха
унижѝха
1st
3rd Subtypes A & C
Subtype B мълча̀х мълча̀ мълча̀ мълча̀хме мълча̀хте мълча̀ха
Imperativе   ти     вие  
1st and 3rd
  говорѝ
мълчѝ
    говорѐте
мълчѐте
 
2nd
Subtypes A & B
Subtype C брой бро̀йте

A transitive verb is a verb that requires both a subject and one or more objects. ... An intransitive verb is a verb that has only one argument, that is, a verb with valency equal to one. ... A transitive verb is a verb that requires both a subject and one or more objects. ... An intransitive verb is a verb that has only one argument, that is, a verb with valency equal to one. ...

Third conjugation verbs

These verbs are completely regular and aren't divided into any types. They end in -а: иска (to want) or in -я: стреля (to shoot).

Conjugation
determiner
- in а or я
ѝска
стрѐля
Non-finite, invariable
Adverbial participle ѝскайки
стрѐляйки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def.
subject form
def.
object form
indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle ѝскащ
стрѐлящ
ѝскащият
стрѐлящият
ѝскащия
стрѐлящия
ѝскаща
стрѐляща
ѝскащата
стрѐлящата
ѝскащо
стрѐлящо
ѝскащото
стрѐлящото
ѝскащи
стрѐлящи
ѝскащите
стрѐлящите
Past active aorist participle ѝскал
стрѐлял
ѝскалият
стрѐлялият
ѝскалия
стрѐлялия
ѝскала
стрѐляла
ѝскалата
стрѐлялата
ѝскало
стрѐляло
ѝскалото
стрѐлялото
ѝскали
стрѐляли
ѝскалите
стрѐлялите
Past active imperfect participle
Past passive participle ѝскан
стрѐлян
ѝсканият
стрѐляният
ѝскания
стрѐляния
ѝскана
стрѐляна
ѝсканата
стрѐляната
ѝскано
стрѐляно
ѝсканото
стрѐляното
ѝскани
стрѐляни
ѝсканите
стрѐляните
Verbal noun ѝскане
стрѐляне
ѝскането
стрѐлянето
ѝскания
стрѐляния
ѝсканията
стрѐлянията
Indicative аз ти той ние вие те
Present ѝскам
стрѐлям
ѝскаш
стрѐляш
ѝска
стрѐля
ѝскаме
стрѐляме
ѝскате
стрѐляте
ѝскат
стрѐлят
Past imperfect ѝсках
стрѐлях
ѝскаше
стрѐляше
ѝскаше
стрѐляше
ѝскахме
стрѐляхме
ѝскахте
стрѐляхте
ѝскаха
стрѐляха
Past aorist ѝска
стрѐля
ѝска
стрѐля
Imperativе   ти     вие  
    ѝскай
стрѐляй
    ѝскайте
стрѐляйте
 

Auxiliary verbs

съм, to be

Non-finite, invariable
Adverbial participle бъ̀дейки / бѝдейки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle
Past active aorist participle бил билѝят / билѝя била̀ била̀та било̀ било̀то билѝ билѝте
Past active imperfect participle бил билѝят / билѝя била̀ била̀та било̀ било̀то билѝ билѝте
Past passive participle
Verbal noun
Indicative аз ти той ние вие те
Present съм си е сме сте са
Past imperfect бях бе / бѐше бе / бѐше бя̀хме бя̀хте бя̀ха
Past aorist бях бе / бѐше бе / бѐше бя̀хме бя̀хте бя̀ха
Imperativе   ти     вие  
    бъдѝ     бъдѐте  

бъда, a special form of "съм" (to be)

Non-finite, invariable
Adverbial participle бъ̀дейки / бѝдейки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle бъ̀дещ бъ̀дещият / бъ̀дещия бъ̀деща бъ̀дещата бъ̀дещо бъ̀дещото бъ̀дещи бъ̀дещите
Past active aorist participle бил билѝят / билѝя била̀ била̀та било̀ било̀то билѝ билѝте
Past active imperfect participle бъ̀дел бъ̀делият / бъ̀делия бъ̀дела бъ̀делата бъ̀дело бъ̀делото бъ̀дели бъ̀делите
Past passive participle
Verbal noun
Indicative аз ти той ние вие те
Present бъ̀да бъ̀деш бъ̀де бъ̀дем бъ̀дете бъ̀дат
Past imperfect бъ̀дех / бях бъ̀деше / бѐше бъ̀деше / бѐше бъ̀дехме / бя̀хме бъ̀дехте / бя̀хте бъ̀деха / бя̀ха
Past aorist бих / бѝдох би / бѝде би / бѝде бѝхме / бѝдохме бѝхте / бѝдохте бѝха / бѝдоха
Imperativе   ти     вие  
    бъдѝ     бъдѐте  
  • пребъда follows the same pattern.

ща, to will, to want

Conjugation determiner ще
Non-finite, invariable
Adverbial participle
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle
Past active aorist participle щял щѐлият / щѐлия щя̀ла щя̀лата щя̀ло щя̀лото щѐли щѐлите
Past active imperfect participle щял щѐлият / щѐлия щя̀ла щя̀лата щя̀ло щя̀лото щѐли щѐлите
Past passive participle
Verbal noun
Indicative аз ти той ние вие те
Present ща щеш ще щем щете щат
Past imperfect щях щѐше щѐше щя̀хме щя̀хте щя̀ха
Past aorist щях щя / щѐше щя / щѐше щя̀хме щя̀хте щя̀ха
Imperative
  • отща, поща and прища follow the same pattern.

Irregular verbs

мога, can, to be able

Conjugation determiner мо̀же
Non-finite, invariable
Adverbial participle мо̀жейки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle мо̀жещ мо̀жещият / мо̀жещия мо̀жеща мо̀жещата мо̀жещо мо̀жещото мо̀жещи мо̀жещите
Past active aorist participle могъ̀л моглѝят / моглѝя могла̀ могла̀та могло̀ могло̀то моглѝ моглѝте
Past active imperfect participle мо̀жел мо̀желият / мо̀желия мо̀жела мо̀желата мо̀жело мо̀желото мо̀жели мо̀желите
Past passive participle
Verbal noun Neuter singular indefinite Neuter singular definite Plural indefinite Plural definite
мо̀жене мо̀женето мо̀жения мо̀женията
Indicative аз ти той ние вие те
Present мо̀га мо̀жеш мо̀же мо̀жем мо̀жете мо̀гат
Past imperfect мо̀жех мо̀жеше мо̀жеше мо̀жехме мо̀жехте мо̀жеха
Past aorist можа̀х можа̀ можа̀ можа̀хме можа̀хте мо̀жаха
Imperative

видя, to see

Conjugation determiner вѝди
Non-finite, invariable
Adverbial participle†
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle†
Past active aorist participle видя̀л видя̀лият / видя̀лия видя̀ла видя̀лата видя̀ло видя̀лото видя̀ли видя̀лите
Past active imperfect participle вѝдел вѝделият / вѝделия вѝдела вѝделата вѝдело вѝделото вѝдели вѝделите
Past passive participle видя̀н видя̀ният / видя̀ния видя̀на видя̀ната видя̀но видя̀ното видя̀ни видя̀ните
Verbal noun†
Indicative аз ти той ние вие те
Present вѝдя вѝдиш вѝди вѝдим вѝдите вѝдят
Past imperfect вѝдех вѝдеше вѝдеше вѝдехме вѝдехте вѝдеха
Past aorist видя̀х видя̀ видя̀ видя̀хме видя̀хте видя̀ха
Imperativе   ти     вие  
    виж     вѝжте  

†"видя" is a perfective verb, only imperfective verbs have adverbial or present active participles and verbal nouns.

  • завидя, недовидя, повидя, понавидя, привидя and провидя follow the same pattern.

ям, to eat

Conjugation determiner ядѐ
Non-finite, invariable
Adverbial participle ядѐйки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle ядя̀щ ядя̀щият / ядя̀щия ядя̀ща ядя̀щата ядя̀що ядя̀щото ядя̀щи ядя̀щите
Past active aorist participle ял я̀лият / я̀лия я̀ла я̀лата я̀ло я̀лото я̀ли я̀лите
Past active imperfect participle ядя̀л ядя̀лият / ядя̀лия ядя̀ла ядя̀лата ядя̀ло ядя̀лото ядя̀ли ядя̀лите
Past passive participle я̀ден я̀деният / я̀дения я̀денаw я̀дената я̀дено я̀деното я̀дени я̀дените
Verbal noun Neuter singular indefinite Neuter singular definite Plural indefinite Plural definite
я̀дене я̀денето я̀дения я̀денията
Indicative аз ти той ние вие те
Present ям ядѐш ядѐ ядѐм ядѐте яда̀т
Past imperfect ядя̀х ядѐше ядѐше ядя̀хме ядя̀хте ядя̀ха
Past aorist я̀дох я̀де я̀де я̀дохме я̀дохте я̀доха
Imperativе   ти     вие  
    яж     я̀жте  
  • вям, доизям, доям, заям, изпоям, изям, надям, наям, недоям, отям, оям, подям, полуизям, понаям, попреям, поям, преям, приям, проям, разям and самоизям follow the same pattern.

дам, to give

Conjugation determiner дадѐ
Non-finite, invariable
Adverbial participle†
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle†
Past active aorist participle дал да̀лият / да̀лия да̀ла да̀лата да̀ло да̀лото да̀ли да̀лите
Past active imperfect participle дадя̀л дадя̀лият / дадя̀лия дадя̀ла дадя̀лата дадя̀ло дадя̀лото дадя̀ли дадя̀лите
Past passive participle да̀ден да̀деният / да̀дения да̀дена да̀дената да̀дено да̀деното да̀дени да̀дените
Verbal noun†
Indicative аз ти той ние вие те
Present дам дадѐш дадѐ дадѐм дадѐте дада̀т
Past imperfect дадя̀х дадѐше дадѐше дадя̀хме дадя̀хте дадя̀ха
Past aorist да̀дох да̀де да̀де да̀дохме да̀дохте да̀доха
Imperativе   ти     вие  
    дай     да̀йте  

†"дам" is a perfective verb, only imperfective verbs have adverbial or present active participles and verbal nouns.

  • вдам, въздам, възсъздам, додам, допредам, задам, издам, изпродам, наддам, отдам, подам, поддам, пораздам, предам, преиздам, преподам, препродам, пресъздам, продам, раздам, разпродам, сдам, създам and удам follow the same pattern.

спя, to sleep

Conjugation determiner спи
Non-finite, invariable
Adverbial participle спѐйки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle спящ спя̀щият / спя̀щия спя̀ща спя̀щата спя̀що спя̀щото спя̀щи спя̀щите
Past active aorist participle спал спа̀лият / спа̀лия спа̀ла спа̀лата спа̀ло спа̀лото спа̀ли спа̀лите
Past active imperfect participle спял спя̀лият / спя̀лия спя̀ла спя̀лата спя̀ло спя̀лото спя̀ли спя̀лите
Past passive participle†
Verbal noun Neuter singular indefinite Neuter singular definite Plural indefinite Plural definite
спанѐ спанѐто спа̀ния спа̀нията
Indicative аз ти той ние вие те
Present спя спиш спи спим спѝте спят
Past imperfect спях спѐше спѐше спя̀хме спя̀хте спя̀ха
Past aorist спах спа спа спа̀хме спа̀хте спа̀ха
Imperativе   ти     вие  
    спѝ     спѐте  

†"спя" is an intransitive verb, so it can't have a passive participle An intransitive verb is a verb that has only one argument, that is, a verb with valency equal to one. ... In linguistics, a participle is a non-finite verb form that can be used in compound tenses or voices, or it can be used as a modifier. ...

  • доспя, заспя, наспя, отспя, позаспя, поотспя, поспя, поуспя, преспя, приспя, проспя, успя follow the same pattern.
  • приспя, проспя and успя are transitive and have past passive participles (приспан, проспан, успан).

A transitive verb is a verb that requires both a subject and one or more objects. ...

дойда, to come

Conjugation determiner до̀йде
Non-finite, invariable
Adverbial participle†
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle†
Past active aorist participle дошъ̀л дошлѝят / дошлѝя дошла̀ дошла̀та дошло̀ дошло̀то дошлѝ дошлѝте
Past active imperfect participle до̀йдел до̀йделият / до̀йделия до̀йдела до̀йделата до̀йдело до̀йделото до̀йдели до̀йделите
Past passive participle††
Verbal noun†
Indicative аз ти той ние вие те
Present до̀йда до̀йдеш до̀йде до̀йдем до̀йдете до̀йдат
Past imperfect до̀йдех до̀йдеше до̀йдеше до̀йдехме до̀йдехте до̀йдеха
Past aorist дойдо̀х дойдѐ дойдѐ дойдо̀хме дойдо̀хте дойдо̀ха
Imperativе   ти     вие  
    ела̀     ела̀те  

†"дойда" is a perfective verb, only imperfective verbs have adverbial or present active participles and verbal nouns. ††"дойда" is an intransitive verb, so it can't have a passive participle. An intransitive verb is a verb that has only one argument, that is, a verb with valency equal to one. ... In linguistics, a participle is a non-finite verb form that can be used in compound tenses or voices, or it can be used as a modifier. ...

  • зайда, надойда, подойда and придойда follow the same pattern.

отида, to go

Conjugation determiner отѝде
Non-finite, invariable
Adverbial participle†
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle†
Past active aorist participle отѝшъл отѝшлият / отѝшлия отѝшла отѝшлата отѝшло отѝшлото отѝшли отѝшлите
Past active imperfect participle отѝдел отѝделият / отѝделия отѝдела отѝделата отѝдело отѝделото отѝдели отѝделите
Past passive participle††
Verbal noun†
Indicative аз ти той ние вие те
Present отѝда отѝдеш отѝде отѝдем отѝдете отѝдат
Past imperfect отѝдех отѝдеше отѝдеше отѝдехме отѝдехте отѝдеха
Past aorist отѝдох отѝде отѝде отѝдохме отѝдохте отѝдоха
Imperativе   ти     вие  
    отидѝ     отидѐте  

†"отида" is a perfective verb, only imperfective verbs have adverbial or present active participles and verbal nouns.


††"отида" is an intransitive verb, so it can't have a passive participle. An intransitive verb is a verb that has only one argument, that is, a verb with valency equal to one. ... In linguistics, a participle is a non-finite verb form that can be used in compound tenses or voices, or it can be used as a modifier. ...

  • поотида and разотида follow the same pattern.

ида, to come, to go

Conjugation determiner ѝде
Non-finite, invariable
Adverbial participle† ѝдейки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle† ѝдещ ѝдещият / ѝдещия ѝдеща ѝдещата ѝдещо ѝдещото ѝдещи ѝдещите
Past active aorist participle
Past active imperfect participle ѝдел ѝделият / ѝделия ѝдела ѝделата ѝдело ѝделото ѝдели ѝделите
Past passive participle††
Verbal noun
Indicative аз ти той ние вие те
Present ѝда ѝдеш ѝде ѝдем ѝдете ѝдат
Past imperfect ѝдех ѝдеше ѝдеше ѝдехме ѝдехте ѝдеха
Past aorist
Imperativе   ти     вие  
    идѝ     идѐте  

†When "ида" means "to come", it is an imperfective verb and has adverbial and present active participles, but when it means "to go", it is a perfective verb and does not have such forms.


††"ида" is an intransitive verb, so it can't have a passive participle. An intransitive verb is a verb that has only one argument, that is, a verb with valency equal to one. ... In linguistics, a participle is a non-finite verb form that can be used in compound tenses or voices, or it can be used as a modifier. ...


зная, to know

Conjugation determiner зна̀е
Non-finite, invariable
Adverbial participle зна̀ейки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle зна̀ещ зна̀ещият / зна̀ещия зна̀еща зна̀ещата зна̀ещо зна̀ещото зна̀ещи зна̀ещите
Past active aorist participle зна̀ял зна̀ялият / зна̀ялия зна̀яла зна̀ялата зна̀яло зна̀ялото зна̀яли зна̀ялите
Past active imperfect participle зна̀ел зна̀елият / зна̀елия зна̀ела зна̀елата зна̀ело зна̀елото зна̀ели зна̀елите
Past passive participle зна̀ян зна̀яният / зна̀яния зна̀яна зна̀яната зна̀яно зна̀яното зна̀яни зна̀яните
Verbal noun Neuter singular indefinite Neuter singular definite Plural indefinite Plural definite
зна̀ене зна̀енето зна̀ения зна̀енията
Indicative аз ти той ние вие те
Present знам / зна̀я зна̀еш зна̀е зна̀ем зна̀ете зна̀ят
Past imperfect зна̀ех зна̀еше зна̀еше зна̀ехме зна̀ехте зна̀еха
Past aorist зна̀ях зна̀я зна̀я зна̀яхме зна̀яхте зна̀яха
Imperativе   ти     вие  
    зна̀й     зна̀йте  

позная, to know, to be acquainted with, to guess

Conjugation determiner позна̀е
Non-finite, invariable
Adverbial participle†
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle†
Past active aorist participle позна̀л позна̀лият / позна̀лия позна̀ла позна̀лата позна̀ло позна̀лото позна̀ли позна̀лите
Past active imperfect participle позна̀ел позна̀елият / позна̀елия позна̀ела позна̀елата позна̀ело позна̀елото позна̀ели позна̀елите
Past passive participle позна̀т позна̀тият / позна̀тия позна̀та позна̀тата позна̀то позна̀тото позна̀ти позна̀тите
Verbal noun†
Indicative аз ти той ние вие те
Present позна̀я позна̀еш позна̀е позна̀ем позна̀ете позна̀ят
Past imperfect позна̀ех позна̀еше позна̀еше позна̀ехме позна̀ехте позна̀еха
Past aorist позна̀х позна̀ позна̀ позна̀хме позна̀хте позна̀ха
Imperativе   ти     вие  
    позна̀й     позна̀йте  

†"позная" is a perfective verb, only imperfective verbs have adverbial or present active participles and verbal nouns.

  • запозная, опозная, поопозная, припозная, разпозная and узная follow the same pattern.

режа, to cut

Conjugation determiner рѐже
Non-finite, invariable
Adverbial participle рѐжейки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle рѐжещ рѐжещият / рѐжещия рѐжеща рѐжещата рѐжещо рѐжещото рѐжещи рѐжещите
Past active aorist participle ря̀зал ря̀залият / ря̀залия ря̀зала ря̀залата ря̀зало ря̀залото ря̀зали ря̀залите
Past active imperfect participle рѐжел рѐжелият / рѐжелия рѐжела рѐжелата рѐжело рѐжелото рѐжели рѐжелите
Past passive participle ря̀зан ря̀заният / ря̀зания ря̀зана ря̀заната ря̀зано ря̀заното ря̀зани ря̀заните
Verbal noun Neuter singular indefinite Neuter singular definite Plural indefinite Plural definite
ря̀зане ря̀зането ря̀зания ря̀занията
Indicative аз ти той ние вие те
Present рѐжа рѐжеш рѐже рѐжем рѐжете рѐжат
Past imperfect рѐжех рѐжеше рѐжеше рѐжехме рѐжехте рѐжеха
Past aorist ря̀зах ря̀за ря̀за ря̀захме ря̀захте ря̀заха
Imperativе   ти     вие  
    режѝ     режѐте  
  • врежа, дорежа, зарежа, изпорежа, изрежа, надрежа, нарежа, обрежа, орежа, отрежа, подрежа, позарежа, поизрежа, понарежа, поорежа, поотрежа, попрережа, поразрежа, порежа, прережа, прорежа, разрежа and срежа follow the same pattern.

раста, to grow

Conjugation determiner растѐ
Non-finite, invariable
Adverbial participle растѐйки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle растя̀щ растя̀щият / растя̀щия растя̀ща растя̀щата растя̀що растя̀щото растя̀щи растя̀щите
Past active aorist participle ра̀съл ра̀слият / ра̀слия ра̀сла ра̀слата ра̀сло ра̀слото ра̀сли ра̀слите
Past active imperfect participle растя̀л растя̀лият / растя̀лия растя̀ла растя̀лата растя̀ло растя̀лото растя̀ли растя̀лите
Past passive participle††
Verbal noun Neuter singular indefinite Neuter singular definite Plural indefinite Plural definite
растѐне растѐнето растѐния растѐнията
Indicative аз ти той ние вие те
Present раста̀ растѐш растѐ растѐм растѐте раста̀т
Past imperfect растя̀х растèше растѐше растя̀хме растя̀хте растя̀ха
Past aorist ра̀стох ра̀сте ра̀сте ра̀стохме ра̀стохте ра̀стоха
Imperativе   ти     вие  
    растѝ     растѐте  

††"раста" is an intransitive verb, so it can't have a passive participle. An intransitive verb is a verb that has only one argument, that is, a verb with valency equal to one. ... In linguistics, a participle is a non-finite verb form that can be used in compound tenses or voices, or it can be used as a modifier. ...

  • враста, дораста, зараста, израста, надраста, нараста, обраста, отраста, подраста, позараста, поотраста, попораста, пораста, прераста, прираста, прораста, разраста and сраста follow the same pattern.

държа, to hold, to keep

Conjugation determiner държѝ
Non-finite, invariable
Adverbial participle държѐйки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle държа̀щ държа̀щият / държа̀щия държа̀ща държа̀щата държа̀що държа̀щото държа̀щи държа̀щите
Past active aorist participle държа̀л държа̀лият / държа̀лия държа̀ла държа̀лата държа̀ло държа̀лото държа̀ли държа̀лите
Past active imperfect participle държа̀л държа̀лият / държа̀лия държа̀ла държа̀лата държа̀ло държа̀лото държа̀ли държа̀лите
Past passive participle държа̀н държа̀ният / държа̀ния държа̀на държа̀ната държа̀но държа̀ното държа̀ни държа̀ните
Verbal noun Neuter singular indefinite Neuter singular definite Plural indefinite Plural definite
държа̀не държа̀нето държа̀ния държа̀нията
Indicative аз ти той ние вие те
Present държа̀ държѝш държѝ държѝм държѝте държа̀т
Past imperfect държа̀х държèше държѐше държа̀хме държа̀хте държа̀ха
Past aorist държа̀х държа̀ държа̀ държа̀хме държа̀хте държа̀ха
Imperativе   ти     вие  
    дръж     дръ̀жте  
  • въздържа, задържа, издържа, позадържа, придържа, сдържа and удържа follow the same pattern.

стоя, to stand, to stay

Conjugation determiner стоѝ
Non-finite, invariable
Adverbial participle стоѐйки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle стоя̀щ стоя̀щият / стоя̀щия стоя̀ща стоя̀щата стоя̀що стоя̀щото стоя̀щи стоя̀щите
Past active aorist participle стоя̀л стоя̀лият / стоя̀лия стоя̀ла стоя̀лата стоя̀ло стоя̀лото стоя̀ли стоя̀лите
Past active imperfect participle стоя̀л стоя̀лият / стоя̀лия стоя̀ла стоя̀лата стоя̀ло стоя̀лото стоя̀ли стоя̀лите
Past passive participle†
Verbal noun Neuter singular indefinite Neuter singular definite Plural indefinite Plural definite
стоѐне стоѐнето стоѐния стоѐнията
Indicative аз ти той ние вие те
Present стоя̀ стоѝш стоѝ стоѝм стоѝте стоя̀т
Past imperfect стоя̀х стоèше стоѐше стоя̀хме стоя̀хте стоя̀ха
Past aorist стоя̀х стоя̀ стоя̀ стоя̀хме стоя̀хте стоя̀ха
Imperativе   ти     вие  
    стой     сто̀йте  

†"стоя" is an intransitive verb, so it can't have a passive participle. An intransitive verb is a verb that has only one argument, that is, a verb with valency equal to one. ... In linguistics, a participle is a non-finite verb form that can be used in compound tenses or voices, or it can be used as a modifier. ...

  • достоя, застоя, изстоя, настоя, отстоя, позастоя, постоя, предстоя, престоя, противостоя, равноотстоя, състоя, удостоя and устоя follow the same pattern.

тъка, to weave

Conjugation determiner тъчѐ
Non-finite, invariable
Adverbial participle тъчѐйки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle тъча̀щ тъча̀щият / тъча̀щия тъча̀ща тъча̀щата тъча̀що тъча̀щото тъча̀щи тъча̀щите
Past active aorist participle тъка̀л тъка̀лият / тъка̀лия тъка̀ла тъка̀лата тъка̀ло тъка̀лото тъка̀ли тъка̀лите
Past active imperfect participle тъча̀л тъча̀лият / тъча̀лия тъча̀ла тъча̀лата тъча̀ло тъча̀лото тъча̀ли тъча̀лите
Past passive participle тъка̀н тъка̀ният / тъка̀ния тъка̀на тъка̀ната тъка̀но тъка̀ното тъка̀ни тъка̀ните
Verbal noun Neuter singular indefinite Neuter singular definite Plural indefinite Plural definite
тъчѐне тъчѐнето тъчѐния тъчѐнията
Indicative аз ти той ние вие те
Present тъка̀ тъчѐш тъчѐ тъчѐм тъчѐте тъка̀т
Past imperfect тъча̀х тъчѐше тъчѐше тъча̀хме тъча̀хте тъча̀ха
Past aorist тъка̀х тъка̀ тъка̀ тъка̀хме тъка̀хте тъка̀ха
Imperativе   ти     вие  
    тъчѝ     тъчѐте  
  • втъка, дотъка, изтъка, натъка, поизтъка, претъка, and разтъка follow the same pattern.

бележа, to mark

Conjugation determiner белѐжи
Non-finite, invariable
Adverbial participle белѐжейки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle белѐжещ белѐжещият / белѐжещия белѐжеща белѐжещата белѐжещо белѐжещото белѐжещи белѐжещите
Past active aorist participle беля̀зал беля̀залият / беля̀залия беля̀зала беля̀залата беля̀зало беля̀залото беля̀зали беля̀залите
Past active imperfect participle белѐжел белѐжелият / белѐжелия белѐжела белѐжелата белѐжело белѐжелото белѐжели белѐжелите
Past passive participle беля̀зан беля̀заният / беля̀зания беля̀зана беля̀заната беля̀зано беля̀заното беля̀зани беля̀заните
Verbal noun Neuter singular indefinite Neuter singular definite Plural indefinite Plural definite
белѐжене белѐженето белѐжения белѐженията
Indicative аз ти той ние вие те
Present белѐжа белѐжиш белѐжи белѐжим белѐжите белѐжат
Past imperfect белѐжех белѐжеше белѐжеше белѐжехме белѐжехте белѐжеха
Past aorist беля̀зах беля̀за беля̀за беля̀захме беля̀захте беля̀заха
Imperativе   ти     вие  
    бележѝ     бележѐте  
  • забележа, набележа and отбележа follow the same pattern.

дремя, to doze

Conjugation determiner дрѐме
Non-finite, invariable
Adverbial participle дрѐмейки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle дрѐмещ дрѐмещият / дрѐмещия дрѐмеща дрѐмещата дрѐмещо дрѐмещото дрѐмещи дрѐмещите
Past active aorist participle дря̀мал дря̀малият / дря̀малия дря̀мала дря̀малата дря̀мало дря̀малото дря̀мали дря̀малите
Past active imperfect participle дрѐмел дрѐмелият / дрѐмелия дрѐмела дрѐмелата дрѐмело дрѐмелото дрѐмели дрѐмелите
Past passive participle дря̀ман дря̀маният / дря̀мания дря̀мана дря̀маната дря̀мано дря̀маното дря̀мани дря̀маните
Verbal noun Neuter singular indefinite Neuter singular definite Plural indefinite Plural definite
дрѐмене дрѐменето дрѐмения дрѐменията
Indicative аз ти той ние вие те
Present дрѐмя дрѐмеш дрѐме дрѐмем дрѐмете дрѐмят
Past imperfect дрѐмех дрѐмеше дрѐмеше дрѐмехме дрѐмехте дрѐмеха
Past aorist дря̀мах дря̀ма дря̀ма дря̀махме дря̀махте дря̀маха
Imperativе   ти     вие  
    дремѝ     дремѐте  
  • задремя, надремя, одремя, подремя, позадремя, предремя, предремя, and удремя follow the same pattern.

кълна, to curse

Conjugation determiner кълнѐ
Non-finite, invariable
Adverbial participle кълнѐйки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle кълня̀щ кълня̀щият / кълня̀щия кълня̀ща кълня̀щата кълня̀що кълня̀щото кълня̀щи кълня̀щите
Past active aorist participle клел клѐлият / клѐлия клѐла клѐлата клѐло клѐлото клѐли клѐлите
Past active imperfect participle кълня̀л кълня̀лият / кълня̀лия кълня̀ла кълня̀лата кълня̀ло кълня̀лото кълня̀ли кълня̀лите
Past passive participle клет клѐтият / клѐтия клѐта клѐтата клѐто клѐтото клѐти клѐтите
Verbal noun Neuter singular indefinite Neuter singular definite Plural indefinite Plural definite
кълнѐне кълнѐнето кълнѐния кълнѐнията
Indicative аз ти той ние вие те
Present кълна̀ кълнѐш кълнѐ кълнѐм кълнѐте кълна̀т
Past imperfect кълня̀х кълнѐше кълнѐше кълня̀хме кълня̀хте кълня̀ха
Past aorist клех кле кле клѐхме клѐхте клѐха
Imperativе   ти     вие  
    кълнѝ     кълнѐте  
  • закълна, покълна̀ and прокълна follow the same pattern.

меля, to grind, to mill, to mince

Conjugation determiner мѐли
Non-finite, invariable
Adverbial participle мѐлейки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle мѐлещ мѐлещият / мѐлещия мѐлеща мѐлещата мѐлещо мѐлещото мѐлещи мѐлещите
Past active aorist participle млял мля̀лият / мля̀лия мля̀ла мля̀лата мля̀ло мля̀лото мля̀ли мля̀лите
Past active imperfect participle мѐлел мѐлелият / мѐлелия мѐлела мѐлелата мѐлело мѐлелото мѐлели мѐлелите
Past passive participle млян, млят мля̀ният / мля̀ния, мля̀тият / мля̀тия мля̀на, мля̀та мля̀ната, мля̀тата мля̀но, мля̀то мля̀ното, мля̀тото мля̀ни, мля̀ти мля̀ните, мля̀тите
Verbal noun Neuter singular indefinite Neuter singular definite Plural indefinite Plural definite
мѐлене мѐленето мѐления мѐленията
Indicative аз ти той ние вие те
Present мѐля мѐлиш мѐли мѐлим мѐлите мѐлят
Past imperfect мѐлех мѐлеше мѐлеше мѐлехме мѐлехте мѐлеха
Past aorist млях мля мля мля̀хме мля̀хте мля̀ха
Imperativе   ти     вие  
    мелѝ     мелѐте  
  • домеля, замеля, измеля, намеля, помеля, посмеля, премеля and смеля follow the same pattern.

коля, to butcher

Conjugation determiner ко̀ли
Non-finite, invariable
Adverbial participle ко̀лейки
Non-finite, variable masc. fem. neut. pl.
indef. def. indef. def. indef. def. indef. def.
Present active participle ко̀лещ ко̀лещият / ко̀лещия ко̀леща ко̀лещата ко̀лещо ко̀лещото ко̀лещи ко̀лещите
Past active aorist participle клал кла̀лият / кла̀лия кла̀ла кла̀лата кла̀ло кла̀лото кла̀ли кла̀лите
Past active imperfect participle ко̀лел ко̀лелият / ко̀лелия ко̀лела ко̀лелата ко̀лело ко̀лелото ко̀лели ко̀лелите
Past passive participle клан кла̀ният / кла̀ния кла̀на кла̀ната кла̀но кла̀ното кла̀ни кла̀ните
Verbal noun Neuter singular indefinite Neuter singular definite Plural indefinite Plural definite
ко̀лене ко̀ленето ко̀ления ко̀ленията
Indicative аз ти той ние вие те
Present ко̀ля ко̀лиш ко̀ли ко̀лим ко̀лите ко̀лят
Past imperfect ко̀лех ко̀леше ко̀леше ко̀лехме ко̀лехте ко̀леха
Past aorist клах кла кла кла̀хме кла̀хте кла̀ха
Imperativе   ти     вие  
    колѝ     колѐте  
  • доколя, заколя, изколя and наколя follow the same pattern.

 
 

COMMENTARY     


Share your thoughts, questions and commentary here
Your name
Your comments

Want to know more?
Search encyclopedia, statistics and forums:

 


Press Releases |  Feeds | Contact
The Wikipedia article included on this page is licensed under the GFDL.
Images may be subject to relevant owners' copyright.
All other elements are (c) copyright NationMaster.com 2003-5. All Rights Reserved.
Usage implies agreement with terms, 1022, m